הדבר הגדול הבא בניקוי רצפות בשטחים ציבוריים כבר כאן: רובוטים ניקיון או רובוטיים. מקרצפים רובוטיים. SCRUBING ROBOTS

רובוטי הניקיון האוטונומיים משנות את האופן שבו נעשה היום ניקיון רצפות הנשמרות נקיות בכל מקום ציבורי, החל מהקניונים, שטחי מסחר, שטחים ציבוריים , חניונים, מבני תעשייה ועוד. הרובוטים מאפשרים לצוות להתמקד במשימות אחרות בעדיפות גבוהה ובשירות לקוחות.

ניקיון תמידי ברמה גבוהה של סביבת העבודה הוא בעל חשיבות מרובה לעסק ולעובדיו. המשימה הזו היא משימה קשה ומורכבת שרובנו לא מעריכים.  עבודה קשה זו שנעשית על ידי עובדי הניקיון

תפעול צוות ניקיון מיומן הינה משימה קשה ומורכבת, הן בניהול צוות העובדים והן בשמירה על איכות הניקיון והרובוטים יכולים לשמש כלי עזר עבוד צוות העובדים להשלים את משימתם הקשה ביעילות רבה יותר

לכן, מקרצפים אוטונומיים יכולים למלא תפקיד משמעותי בבריאות ובניקיון הבניין הכוללים ובתמיכה בצוות.

אז אם אתם מוצאים את עצמכם תוהים מהם הרובוטים, למה אנו זקוקים להם  ועוד יש לנו את התשובות עבורכם!

מהו בעצם מקרצף אוטונומי או רובוט ניקיון?

מקרצף אוטונומי מיועד לקרצוף וניקוי רצפות באמצעות טכנולוגיית ניווט מתקדמת בשילוב עם מערכת לייזרים ומצלמות המנחות אותו בתרחישים מורכבים בעולם האמיתי כמו מניעת פגיעה בעצמים או בבני אדם שעוברים במסלולו

בדרך כלל לפני פעולתו השטח נסרק וממופה והמפעיל בונה מסלולי ניקיון שהרובוט מפעיל אותם בעצמו. ככל שעובר הזמן, המקרצפים רובוטיים הופכים מדויקים ויעילים יותר כאשר הם נפרסים במסלולי הניקוי שלהם.

האם השימוש בהם הוא כדאי?

התשובה הפשוטה היא כן! והנה כמה סיבות לכך:

מקרצפות רצפות אוטונומיות עושות עבודה עקבית ויעילה יותר בניקוי הרצפות. בהשוואה לניקיון באמצעות במגב ודלי או באמצעות מכונה נהוגה מקרצף רצפות אוטונומי נועד לנקות רצפות בצורה טובה במיוחד, כולל שומן ופסולת שמגב יחמיץ בדרך כלל. מסיבה זו, הרצפות נהיות בטוחות יותר והסיכון לתאונות החלקה ונפילה פוחת.

בגלל הניקיון העקבי והיעיל, המתקן נשאר במראה נקי ומשפיע לטובה באופן ישיר על המבקרים בו מכיוון שאנשים רבים שמים לב למידת הניקיון של החלל, והמודעות הזו היא חלק מתהליך קבלת ההחלטות שלהם כאשר הם חוזרים למתקן. זה נכון במיוחד בענף הקמעונאות.

בסביבה משרדית, קיום שטח משרדי נקי נקשר לצוות פרודוקטיבי ומאושר יותר.

מקרצפים אוטונומיים נועדו לקחת על עצמם את המשימה החוזרת ונשנית של ניקוי רצפות. הם עובדים לצד הצוות, כמו עמית לעבודה. בעוד שהרובוט מנקה את הרצפות, הצוות מתפנה להתמקד בחלקים חשובים אחרים של עבודתם.

מה אתם צריכים לדעת על מקרצפות רצפות אוטונומיות

 1. מקרצפים אוטונומיים באים במגוון גדלים ומגוון שימושים

 חשוב למצוא מקרצף אוטונומי המתאים למתקן שלך מבחינת הגודל שלו

למשל, במשפחה של LIONSBOTS ישנם שני מקרצפים קומפקטיים בעל שטח ניקוי של 440MM ו- 500MM. LEO ו- R3 הרובוטים האלו מיועדים לתמוך בחללים צרים כמו בחנויות קמעונאיות, חנויות נוחות או מתקני בריאות.

בכל המתקנים האלו שבהם יש צורך במקרצף קטן כדי לתמרן במעברים או מסדרונות צרים סביב מכשולים מרובים, ואפילו מתחת לשולחנות. ה R3– קומפקטי מספיק כדי להשיג זאת.

במתקנים גדולים בהם השטחים גדולים יותר שיש צורך לכסות כמו מחסנים, אולמות כושר ומרכזי כנסים, אולי זה יהיה מועיל יותר להחזיק מקרצף רובוטי גדול יותר שיכול לנקות יותר ריצוף בבת אחת כמו ה-REX בעל שטח ניקוי של 810MM.

כאמור, מקרצפים אוטונומיים מגיעים במגוון גדלים – בדוק קודם איזה גודל מכונה יעבוד הכי טוב במתקן שלך שיעזור ליעילות ולפרודוקטיביות הכוללת של המכונה. קחו את זה בחשבון גם בקביעת מיקום הניקוי ותכנון המסלול של הרובוט.

 1. ישנם כמה דרכים לתכנון המסלולים

 הבנת האפשרויות הזמינות במכונה בכל הנוגע למיפוי מסלולי ניקוי יכולה לחסוך זמן וליעל את עבודת הניקיון.

ישנם מגוון אפשרויות המועילות לצוות שלך בעת הגדרת המסלולים וכן כאשר מוכנים לפרוס את המכונה לניקוי באופן שוטף

ברוב המקרים, תחילה יהיה עלינו לבנות מפה של שטח הניקוי הכללי שלוקחות בחשבון לא רק את שטח הניקוי אלה גם אזורים בהם אנו שרובוט לא יכנס RESTRICTED ZONE , אזורי סכנה ועוד.

לאחר המיפוי הראשוני של האזורים אנו קובעים אזורי ניקיון עבור הרובוט. על מנת להגדיל את יעילות הניקיון או במידת ניתן לשנות ולערוך את אזורי הניקיון על פי שינויים בשטח.

 1. ניתן להגדיר אזור במפה ע"י סימון אזור ניקיון ספציפי והמערכת תשלים את המסלול בה יעבור הרובוט, כאשר היא לוקחת בחשבון את המכשולים שסומנו על המפה. במקרה הזה היא תעקוף את המכשולים הללו.

היתרון בשיטה זו היא מהירות היישום לעומת זאת החסרון בשיטה זו שמערכת לא לוקחת בחשבון מסלול מפותל וכיסוי שטח לא נעשה בדיוק מירבי.

 1. ניתן לתכנן מסלול באופן ידני בו נרצה שהרובוט יעבור על פני המפה. ברוב המקרים שיטה זו עדיפה מסימון אזור ניקיון כי בשיטה הזו אנחנו מגדירים מסלול באופן צפוף ועקבי יותר החיסרון בשיטה הזו הוא זמן בניית המסלול
 2. לאחר מיפוי השטח ואזורי הניקיון אנו יכולים להגדיר תוכנית המשלבת בין כל האזורים. נגדיר מיקום התחלתי, ונתכנן את המסלול של הרובוט באזורי הניקיון בה הוא מתחיל ומסיים אזור ועובר לאזור הבא בצורה רציפה עד לסיום התוכנית ומשם יחזור הרובוט לנקודת הפתיחה/לעמדת הטעינה וחוזר חלילה.

לאחר שסיימנו את המיפוי, סימנו את אזורי הניקיון, ואת המסלולים אנחנו נגדיר זמני יציאה לניקיון. מכיוון שהרובוט כל הזמן לומד את השטח, אנו נראה כל הזמן שיפור ביעילות העבודה ובזמן העבודה. זה קורה  מכיוון שהרובוט שבעת פעולתו הוא מזהה את המכשולים בשטח בעזרת החיישנים והמצלמות שהוא נושא עליו, ובבוא בעת הוא מתאים אותם לסימון המכשולים על המפה. וכך הוא ידע מראש להתייחס אליהם ויבצע התאמות מסלול שילכו וישתפרו ככל שעובר הזמן.

 1. ישנה אפשרות שהפעלה ידנית של הרובוט (ממש כמו מכונת שטיפה רגילה) האפשרות הזאת מבטיחה נקיון נוסף לרוב במקומות שהרובוט לא היה מגיע אליהם מכיוון שהחיישנים שאליו מראים שהוא מתקרב למקום מסוכן
 2. תכנון מיקום עמדת הטעינה, ריקון ומילוי

היבט חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון הוא איך הרובוט מוטען ומופעל, ממולא במים נקיים ומתרוקן מהמים מלוכלכים שנשאבו אליו לאחר הקרצוף.  וייתכן תצטרך להכין תשתית לכך.

לרוב מכונות הניקוי יש  תחנות עגינה שהרובוט חוזר אליה לטעינה לאחר השלמת מסלול. זה יכול להיות טוב ,עם זאת, זה גם אומר שינויי תשתית שעלולים להיות יקרים ומסובכים

מכונות הניקוי הרובוטיות מגיעים עם מטען שניתן להתקינו ישירות לחשמל בקיר, פחות אסטטי אבל יעיל וזול.

 1. תוכנת ניווט ואמצעי הניווט יכולים להשפיע על ביצועי הניקוי – טיוטא בבדיקה מול LIONSBOT

 ביצועי הניקוי, התגברות על מכשולים ושמירה על בני-אדם וציוד הם נגזרת מאיכות תוכנת הניווט ואמצעי הניווט המותקנים על הרובוט. בבחירת הרובוט, חשוב לקחת בחשבון את החיישנים בהם מצויד המקרצף רובוטי, וכדי שתהיו מודעים ליכולות הניווט שלו.

לדוגמה, בשל החיישנים המתקדמים של הרובוטים של LIONSBOT, הם יכול לנווט מסביב למראות ואור שמש בהיר שלא כמו מקרצפים רובוטיים אחרים עם חיישני Lidar בלבד.

טווח ה-LIDAR של ה-REX הוא 200M

 1. מערכת ניהול מרכזית המשפרת את הביצועים

מערכות ניהול מרכזית של מערכות מתחילות להיות מרכיב סטנדרטי לניהול מכונות ופעולתם בעידן האינטרנט של הדברים (IoT). הוספת עוד מרכיבים טכנולוגיים פירושה יותר יכולות ניהול ומעקב.

יש מגוון רחב של יתרונות הנובעים משימוש בטכנולוגיה זו; חלק מאלה הם:

 • מעקב אחרי מיקום מכונת השטיפה
 • מעקב אחר מסלולי ניקוי
 • מעקב אחר זמני וימי ניקוי
 • ומעקב על פעילות המפעילים

גישה למידע זה יכולה לעזור למנהלים לפתח תהליכים ברורים יותר עבור הצוותים שלהם, לעבוד בשיתוף פעולה הדוק יותר עם צוותים ולבדוק את הפרודוקטיביות 365/24/7

עם מערכת הניהול, לכל משתמש קצה, יש אפשרות גישה למערכת ולאפליקציה. הוא יכול לראות את התקדמות הניקוי בכל האתרים שהם מנהלים. הנתונים מוצגים בצורה פשוטה ואין דוחות ארוכים לקריאה, מה שהופך אותו מהיר וקל לשימוש.

כל המידע הזה יכול לעזור עם מדדי ביצועים, שיכולים להוביל לשיפור הביצועים באופן מתמיד.

 1. כמה רובוט ניקיון עולה

 העלות של מקרצפות רצפות אוטונומיות משתנה בהתאם לספק. חלק מהספקים מציעים אפשרויות רכישה אפשרויות שכירות (ליסינג)

כאשר בוחנים את עלות המכונה חשוב לבחון את "העלות הכוללת של בעלות על המכונה", Total cost of ownership  תוך התחשבות בתיקונים ובשירות.

חישוב עלויות הנלוות הם דבר ידוע  בתהליך הרכש, אבל חשוב לזכור שמכונות אוטונומיות מביאות איתן הרבה טכנולוגיה מתוחכמת. לכן, בעוד שהצוות שלך עשוי להיות רגיל לתיקון מכונות המופעלות ידנית, סביר להניח שזה לא יהיה המקרה בטכנולוגיה אוטונומית.

התחשבות ותכנון של נקודות אלו עשויות להגיע רחוק בכל הנוגע ליישום פתרונות ניקוי רצפות אוטונומיים.

אנו מציעים להשתמש בנוסחה הבאה בחישוב החזר ההשקעה של הרובוט מול האפשריות האחרות שעובדות בפניכם – עבודה ידנית עם מגב ודלי או מכונות שטיפה ממוכנות

והנה הנוסחה:

עלות שעת עבודה * מס' שעות העבודה * מס' ימי עבודה + עלות חודשית על המכונה בליסינג

בבדיקות שעשינו מול לקוחות, ראינו שניתן להגיע לחיסכון של אלפי שקלים  בחודש ועשרות אלפי ש"י בשנה.

להלן דוגמא להשוואה שעשינו עם ה-REX אל מול מכונות שטיפה רגילה לשימוש בניקיון חניון ענק בתל אביב.

בשורה התחתונה החניון חסך כ- 80,000 ש"ח ונשאר אם חניון נקי במשך כל השבוע

 

לסיכום,  רובוט ניקיון בהחלט יכול לעזור להגביר את הפרודוקטיביות והיעילות הנקיון שלך  כמו גם לתמוך בך ובצוות שלך תוך כדי התמודדות עם בעיות עבודה. בנוסף, בהתאם למתקן שלך, הצוות שלך יתפנה להתמקד בעבודות הניקיון החשובות ולשים אותם  בראש סדר העדיפויות.