בשנים האחרונות האתגרים של מנהלי הבניינים וקבלני הניקיון הולכים וגדלים. מצד אחד שטחי הניקיון ודרישות האיכות גדלות ומצד שני ישנם אתגרים רבים שעומדים בפני קבלני הניקיון החל מתחרות הולכת וגוברת , חוסר תמידי בכוח אדם ושיחקה מוגברת של כוח הקיים במקביל לרגולציות שונות ומגוונות. כל אלו הופכים את משימת הניקיון למאתגרת גם ברמה התפעולית וגן ברמה הכלכלית.

מכונות שטיפה אוטונומיות (רובוט שטיפה) יכול לתת מענה לחלק מהבעיות שציינו לעיל ועל כך נסביר במאמר הבא.

לפני הכל, אין לנו ויכוח ובואו נודה על האמת ,עבודת הניקיון היא עבודה קשה, סיזיפית, לא מתגמלת ואינה מספקת הכרה לעוסק בה.
שכר העבודה של העובד מתקרב ברוב המקרים לשכר המינימום ועל כן, המוטיבציה העיקרית של העובד והנאמנות לקבלן נובעת עד כמה הקבלן יכול לספק שעות עובדה נוספות. בתנאי התחרות בין הקבלנים יש לחץ מתמיד מצד הקבלן להוריד מספר שעות העבודה, שפוגע בעובד.

כל הסיבות האלו ועוד גרמו לכך שישנו חוסר תמידי של עובדי ניקיון מה שהופך את משימות הניקיון למורכבות על סף בלתי ניתנות להשגה.

הרובוטים משמשים ככוח עזר לצוותי הניקיון, הם מאפשרים שחרור עובדי הניקיון משחיקה מביצוע עבודות סיזיפיות החוזרות על עצמן ומשחררים כוח-אדם קיים למשימות אחרות שאינן ניקוי הרצפה.


בנוסף שימוש ברובוט עוזר לעובדי הניקיון לפתח מיומנויות חדשות בתחומי הטכנולוגיה הפופולריים ביותר ונותן להם משמעות לעבודה וערך עצמי. זה מצב של win-win למנקים, ללקוחות ולתעשיית הניקיון.

איך הרובוטים השיתופיים יכולים לעזור?

עבור העובדים

הרובוטים מיועדים לבצע עבודות מאומצות שחוזרות על עצמם שאחרת היו מבוצעות על יד עובד. הרובוט לא עובד במקום העובד עצמו אלא לצידו והוא מנוהל ומפוקח על ידיו. בזמן עבודתו של הרובוט על משימות החוזרות צוותי הניקיון יכולים להתמקד בעבודה מיוחדת ומיומנת יותר . הרובוט מספק עבודה עקבית ללא טעויות ובכך הוא מגביר את היעילות והפרודוקטיביות ומצד שני הוא תורם להגברת שביעות הרצון של העובד והלקוח.
נוסיף ונאמר שגידול בשביעות הרצון והמוטיבציה של העובד מורכבת ממספר היבטים הקשורים לעבודתו:
• הוא הופך להיות "מפקח עבודה" של הציוד
• הוא מקבל מיומנות להפעלת ציוד טכנולוגי הנמצא בחזית הטכנולוגי
• עובד רואה באופן מוחשי את השיפור שקורה

עבור קבלן הניקיון

הדרך למדוד במדויק את הגברת החסכון היעילות והפרודוקטיביות שכוללים:
• חסכון חודשי בש"ח
• תוספת ימי ניקיון בחודש עבודה
• תוספת שעות עבודה לחודש למשימות ניקיון אחרות
• גידול ביעילות העבודה

נוסף על כך, הוספת רובוט לצוות הניקיון יכולה לסייע בבעיות של תחלופה גבוהה והיעדרויות. ענף הניקיון ממשיך להתמודד עם קצב תחלופה שמתקרב ל-200%, ועולה למעסיקים מאות אלפי שקלים בשנה.

כשהעובדים חולים או פשוט לא מופיעים, קבלני הניקיון ומנהלי הבניין מתקשים לבצע עבודת הניקיון. הוספת רובוט כמו LEO לצוות יכולה לעזור להתגבר על מחסור בצוות, להבטיח שעבודות כמו ניקוי רצפות נעשות באופן קבוע.
יתרונות נוספים

• הרובוטים מספקים נתונים חשובים למשתמשי קצה

על ידי שימוש במערכת הניהול ותוכנת המעקב המנטרת באופן סדיר את פעולת הרובוט היא מספקת מדדי שימוש וניתוח נתונים מסוגים שונים כמו מי הפעיל את הרובוט ומתי והיכן הופעל ועל ידי כך ולשפר את היעילות והפרודוקטיביות לאורך זמן.
השקיפות שמספקת מערכת והמעקב אחרי נתונים שנאספים מהרובוט יכולה לעזור לקבלן הניקיון ליצור מעורבות מול היא אחת הדרכים לבנות עסק מצליח בעיני הלקוחות על ידי דיווח שוטף.

• שמירה על רמת טכנולוגית גבוהה וחדשנות

שילוב טכנולוגיה חדשנית לצוותי ניקיון תומך בביצועים טובים יותר ויכול להגביר את שביעות הרצון בעבודה. בנוסף, טכנולוגיה חדשנית בולטת בבניית משתמשים, מושכת את תשומת הלב לטכנולוגיה המתקדמת בזמן שהיא פועלת, ומשדרת מסר ברור שהעבודה מתבצעת בצורה טובה ועקבית. זה תומך גם בעובדים, ובעיקר בלקוח שאיכות הניקיון ומחזוריות הניקוי גדלה אצלו.