בימים אלה אנחנו שומעים שהקורונה עוד פעם מרימה ראש ואנו עומדים בפני סבב חמישי,  ואחרי שהעובדים כבר חזרו למקומות העבודה ופחות ופחות מהם נשארים לעבוד מהבית. עוד פעם עולה נושא הבריאות והבטיחות במקום העבודה.

העסקת עובדים ושימורם בעולם שלאחר מגיפה הקורונה היא לא רק התמקדות בשכר והטבות. אלא שמעסיקים צריכים כעת להדגיש את מחויבותם לבריאות ובטיחות העובדים.  מנהלים, האם למקום העבודה שלכם יש תוכנית בריאות ובטיחות?

בריאות ובטיחות בעבודה היא היבט חשוב בתחום משאבי האנוש אבל בעידן פוסט קורונה נושא שמירת  הניקיון ובריאות העובדים, גם אם מדובר על בניין המשרדים הכי "מפונפן" בתל אביב, נהפך לגורם קריטי לכל ארגון.  זה כבר לא רק באחריות מנהל התחזוקה ומנהלי הבניינים אלא גם מנהלי הצוותים צריכים להיות מודעים לעניין למען בטחון העובדים ובני משפחותיהם.

מכיוון שעובדים נותנים עדיפות לבריאות ובטיחות בחיי העבודה שלהם, אנשי מקצוע בתחום משאבי אנוש צריכים להיות מוכנים לענות על שאלות לגבי מה הארגון עושה כדי להגן על העובדים שלהם. כמנהל, אתה יכול לצפות לשאלות כמו:

  • מהן המדיניות לעבודה באתר במידה ומגפת קורונה מרימה ראש?
  • אילו שינויים ביצעת כדי לשמור על בטיחות העובדים והלקוחות?
  • אילו פרוטוקולי ניקוי קיימים כדי למנוע התפשטות מחלות?
  • וכמובן השאלה הבסיסית ביותר, באיזו תדירות מנקים את אזורי העבודה?

היו מוכנים לענות על שאלות אלו באמצעות תכנית בריאות ובטיחות מנוסחת בבירור שניתן לחלוק עם העובדים הנוכחיים והעתידיים כאחד.

עם זאת, תיעוד ושיתוף של תוכנית בריאות ובטיחות הם רק חלק אחד מהפאזל. העובדים חייבים לראות את התוכנית בפעולה כדי שהיא תשפיע באמת. מעבר לתהליך אוטומציה של הניקיון יכולה לעזור לך להשיג זאת בכמה דרכים.

 

  1. תנו לעובדים לראות ולשמוע את הניקוי בפעולה

רובוטי ניקיון  יכולים לפעול בכל שעות היום מבלי לשבש את זרימת העבודה של העובדים. למעשה, רובוטי ניקוי אוטונומיים יעצרו אוטומטית, או יזוזו מהדרך, אם יתקלו במישהו בדרכם. עם זאת, לראות ולשמוע את הרובוטים הללו יכולים להרגיע את העובדים שהסביבה שלהם מנוקה היטב – יום יום.

לדוגמה ה- R3, רובוט הניקיון או שואב האבק של LIONSBOT נע באופן עצמאי בשטחים פתוחים ובמסדרונות, לקוחות רבים מזכירים את היתרון של היכולת לשמוע ולראות את הרובוט בפעולה – תזכורת לכך הרצפה נקיה ואזור העבודה נשאר נקי.

  1. ניטור ומעקב אחרי פעולות הניקיון

בנוסף לתזכורת הויזואלית שפרטנו לעיל, לתהליכי הניקוי, מערכות שטיפה אוטונומיים  מספקים גם נתונים קונקרטיים על פעולתם. לדוגמה, ניתן להשתמש בנתונים של הרובוט כדי לוודא מתי כל חלל נוקה לאחרונה. ניתן לפרסם מידע זה בצורה ברורה כדי להרגיע את העובדים שמרחב העבודה נוקה ביסודיות ולאחרונה.

  1. רובוטים מאפשרים לחסוך זמן ומשאבי ניקיון ושביעות רצון עובדי הניקיון

הרובוטים מיועדים לבצע עבודות מאומצות שחוזרות על עצמם שאחרת היו מבוצעות על יד עובד. הרובוט לא עובד במקום העובד עצמו אלא לצידו והוא מנוהל ומפוקח על ידיו. בזמן עבודתו של הרובוט על משימות החוזרות צוותי הניקיון יכולים להתמקד בעבודה מיוחדת ומיומנת יותר . הרובוט מספק עבודה עקבית ללא טעויות ובכך הוא מגביר את היעילות והפרודוקטיביות ומצד שני הוא תורם להגברת שביעות הרצון של העובד והלקוח. שגידול בשביעות הרצון והמוטיבציה של העובד מורכבת ממספר היבטים הקשורים לעבודתו (ראה מאמר באתר)

  1. בסופו של יום, רובוטים הם לא משאב יקר אך מאוד יעיל לשימור תוכנית הבריאות שלכם

על ידי הוספת רובוטים לתחזוקת ניקיון מקום העבודה  תוכל לשמור על מקום העבודה שלך נקי, בריא ובטוח ובמקרים רבים גם לחסכוני יותר. רובוט לא מחליף כ"א הוא כח עזר יעיל

לסיכום

רובוטי ניקיון יכולים להוות גורם מרכזי ולא יקר להגדיל את אימון העובדים במקום העבודה.