שוק הניקיון הארגוני שכולל מצד אחד את מנהלי בניינים ומנהלי תפעול של ארגונים וחברות ומצד שני קבלני הניקיון ועובדי הניקיון מתבסס בעיקר על כוח-אדם. קבלני ניקיון,  נמצאים באופן תמידי במתח שבין הרצון להגיש הצעה רווחית ויחד עם זאת הצעה תחרותית, מבלי לפגוע בזכויות העובדים, והשחיקה בעבודתם. בנוסף לזה, עליהם להיות בשליטה מלאה במשאבים הנדרשים והאפשרויות (המוגבלות) ולתמרן בניהם, מרכיבים של ניהול כוח האדם, עלויות השכר, הפעלת מכונות, חומרי ניקוי ועוד. מצד שני, על לקוחות קבלני הניקיון לקחת בחשבון כי הם עלולים "לשלם" ברמת ניקיון נמוכה במידה והקבלן מפסיד עקב תמחור לא נכון.

איך שילוב של מיכון מתאים וביחוד מיכון אוטונומי (רובוטי) יכול להוזיל ולייעל את התהליכים ולמנוע פגיעה ברמת הניקיון?  ואיך, בעזרת רובוטים, ניתן להגדיל את  שביעות הרצון של עובדי הקבלן?

  1. רובוטים חוסכים את העבודה הסיזיפית מהעובד – רובוט הניקיון נועד לעבוד עם אנשים ולא להחליף אותם. מכונות השטיפה הרובוטיות האוטונומיות – שייכו למשפחת הרובוטיים השיתופיים ומטרתם העיקרית היא לעזור לעובדי הניקיון אנשים להפוך את העבודה שהם עושים לקלה יותר. משימות מלוכלכות, לא בטוחות, משעממות, מונוטוניות או חוזרות על עצמן יכולות להתבצע על ידי הרובוט כך שהעובדים יוכלו להתרכז במשימות אחרות. במקרים מסוימים ראינו ששימוש של רובוטים מאפשר תוספת של עד 92%! לשעות העבודה הקיימות. עד כה אותם ארגונים השתמשו במכונות שטיפה של אדם-הולך המצריך שהעובד לא רק יטפל באופן שוטף במכונה וינקה אלא גם ובעיקר יוביל את המכונה בזמן עובדתה. גם רובוט מצריך ניקוי אולם שעות העבודה הרבות בהובלת המכונה נחסכות לעובד

 

  1. הרובוטים יותר עקביים ומדויקים מהעובד – בניגוד לבני אדם, הרובוטים מאוד מדויקים., רובוט = לעולם לא יחרוג מפעולותיו ותמיד יבצע משימות באותה עוצמה. לדוגמא, קרצוף הרצפה, זה תמיד ייעשה עם אותו לחץ מברשות ומים אשר מבטיח עקביות באיכות הניקיון

 

  1. מכיוון שהעובדים נתמכים במשימות שהם מבצעים, על ידי הרובוטים, הם ייהנו יותר מהעבודה שהם עושים – את משימות עבודת הניקיון המשעממות והמונוטונית ביותר ניתן להעביר לביצוע הרובוט, ועל-ידי כך נשאר לעובדים עובדות הדורשות תשומת לב רבה יותר , אחריות גדולה יותר או עבודות הדורשות יצירתיות, חשיבה מכוונת פתרון ויוזמה. במובן זה, רובוטים תורמים לסביבת עבודה אטרקטיבית. המשמעות בטווח הארוך היא פחות היעדרות, יותר מעורבות של העובדים, העשרה בעבודה, רמת שביעות רצון גבוהה בעבודה ותרומה לפיתוח האישי של העובדים.

 

  1. הרובוטים מגדילים את התפוקה ומביאים ליעילות אופטימלית בתהליכי העבודה – בשורה התחתונה – המטרה העיקרית של הרובוטיזציה היא כמובן לייעל תהליך. במילים אחרות, השגת המטרה המקסימלית במינימום עלויות. טעויות ממוזערות, לעובדים יש יותר זמן לדברים אחרים, הפרודוקטיביות עולה ובסופו של דבר זה מביא לתוצאה תפעולית טובה יותר. הקמה והצטיידות של רובוט דורשת כמובן השקעה, אבל בטווח הארוך זה חוסך כסף ואף מביא לרווח תפעולי.

 

  1. שינוי תפיסתי בתכנון תהליכי העבודה – חשוב לציין, כי לרוב הדרישות מסתכמות בהיקף כוח האדם הנדרש ולא ברמת התפוקות (למשל ניקוי שטח בגודל X , מס' פעמים בשבוע (סבבי ניקיון) תוך זמן מסוים ושימוש בכמות וסוג של חומרי ניקוי) במידה ומזמיני השירות ידעו לדרוש מקבלני הניקיון לעובד לפי רמת תפוקות ולא רק בהקצאת כוח- ניתן יהיה לכמת את הפעילות ולבדוק את יעילותה ולשפרה. שימוש במיכון כמו הרובוטים והאפשרות לעקוב אחר פעילותם ולאחר מכן ניתוחם יכולים לשפר כל הזמן את תהליכי העבודה

לסיכום, רובוטים יכולים לעזור להגיע למצב של WIN-WIN עבור כל המעורבים בישום תהליכי הניקיון בארגון, מנהלי הארגון, אנשי התפעול, קבלני הניקיון ועובדיהם.